Żądlący przyjaciele ze szlaku i z domu

    Witajcie ponownie moi Kochani. Jestem po kolejnym spotkaniu z Panem Profesorem i dziś przekażę Wam trochę informacji o owadach.   
    Na początku porozmawiamy sobie o ich występowaniu 🐜🐝🐞
A więc, jest to grupa zwierząt, która jest obecna na całym świecie. Owady są wszędzie tam na lądzie, gdzie temperatura pozwala zachować funkcje życiowe. Wtórnie część owadów zajmuje też wodne środowiska. W zależności od stadium rozwoju owady mogą zajmować odmienne środowiska. Jest to tak zwany dymorfizm sezonowy, dla mnie do tej pory było to nieznane wyrażenie, pewnie dla Was też?
 
    Cechy charakterystyczne owadów
· wszystkie owady są stawonogami, których ciało jest podzielone na trzy tagmy: głowę z jedną parą czułków, tułów i odwłok, wszystkie otoczone chitynowym pancerzem, który tworzy szkielet zewnętrzny,
· tułów zbudowany jest z trzech segmentów, tu znajdują się odnóża (3 pary) oraz dwie (lub rzadziej 1) pary skrzydeł (z wyjątkiem Apterygota),
· odwłok ma budowę członową, złożoną z maksymalnie dwunastu segmentów,
· tchawki stanowią aparat oddechowy owadów,
· w budowie ciała występują cewki Malpighiego, które pełnią rolę aparatu wydalniczego,
· owady posiadają jako jedyne w świecie bezkręgowców zdolność lotu,
· większość narządów wewnętrznych znajduje się w odwłoku,
· ciało owadów zwykle pokryte jest drobnymi włoskami, które spełniają rolę zmysłu czuciowego,
· są to zwierzęta zasadniczo lądowe,
· znane są przypadki życia społecznego owadów (pszczoły, mrówki),
· mają bardzo duże zdolności rozrodcze,
· rozwój owadów przebiega z przeobrażeniem; z jaj wylęgają się larwy, które przekształcają się w imago - postać dorosłą owada,
· możliwe jest przeobrażenie zupełne i niezupełne, w tym drugim przypadku larwy podobne są do imago poza posiadaniem cech płciowych, rozwiniętych skrzydeł i mniejszymi rozmiarami ciała.
 
Odpowiem Wam krótko na kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie owadów.
    Jak się nazywa nauka o owadach?
Nauka o owadach to entomologia.
    Jak się nazywa dorosła postać owada?
Dorosła postać owada to imago.
    Czy mrówka to owad?
Tak. Mrówki, a właściwie mrówkowate, to rodzina owadów z rzędu błonkówek.
    Kleszcz to owad czy pajęczak?
Kleszcz jest pajęczakiem

A teraz w skrócie opiszę kilka owadów, które poznałam na wykładzie, a o niektórych istnieniu nie miałam do tej pory pojęcia:
    Gliniarz naścienny
Gliniarz naścienny to owad z rodziny grzebaczowatych, przypominający osę i szerszenia. Najczęściej przemieszcza się w okolicy budynków mieszkalnych i gospodarczych. Pomimo swojego nietypowego wyglądu i dość dużego rozmiaru nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka i atakuje ludzi wyłącznie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.

https://i0.wp.com/insektarium.net/wp-content/uploads/2015/07/s-destillatorium.jpg?ssl=1

    Szerszeń
Szerszeń jest największym w Polsce owadem z osowatych. Bywa pożyteczny (żywi się innymi owadami), jednak może być poważnym zagrożeniem dla człowieka, nawet jedno ukąszenie może doprowadzić do reakcji alergicznej w wyniku której ukąszona osoba może umrzeć. W Polsce występuje jedynie jeden przedstawiciel tego gatunku - szerszeń europejski. Z wyglądu przypomina sporych rozmiarów osę, jednak królowa szerszenia może osiągnąć długość nawet do 3,5 cm! Spotkać go możemy na terenach zalesionych, gdyż właśnie najczęściej w konarach drzew zakłada gniazda.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fd/Hornet-vespa.jpg/800px-Hornet-vespa.jpg

    Osa saksońska
Osa saksońska to gatunek z rodziny osowatych. Cechą gatunkową jest czarna plama na nadustku, która przypomina liść klonowy. Gatunek dość licznie występuje w Europie, w tym w Polsce. Zasiedla otwarte tereny, ludzkie osiedla. Nie jest tak agresywna jak osa dachowa, czy osa pospolita i nie jest uciążliwa. Nie przylatuje do słodkich potraw.

https://efotogaleria.pl/zdjecia/5801.jpeg

    Taszczyn pszczeli
Taszczyn pszczeli, często zwany także wilkiem pszczelim. Należy do rodziny grzebaczowatych. Wyglądem przypomina osę i bardzo często jest z nią mylony, przede wszystkim przez niedoświadczonych obserwatorów. Cechą charakterystyczną jest bardzo duża głowa z grubymi i stosunkowo krótkimi czułkami, z przodu 2–3 trójkątne żółto-białe plamy, przybierające kształt korony.

https://swiatmakrodotcom.files.wordpress.com/2016/07/dscf6169.jpg?w=640


    Muchówki
Muchówki, dwuskrzydłe to bardzo liczny rząd owadów, który liczy dziś około 120 000 gatunków. Wyróżniamy tu dwa podrzędy: muchówki długoczułkie oraz muchówki krótkoczułkie. Muchówki występują na całym świecie.

https://swiatmakrodotcom.files.wordpress.com/2020/04/p1130765.jpg

    Pluskwa domowa
Pluskwa domowa to mały owad, który żywi się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Preferowanymi żywicielami dwóch głównych gatunków (Cimex lectularius i Cimex hemipterus) są ludzie. Mogą przetrwać kilka miesięcy bez jedzenia i chować się za dnia w zgięciach materacy, tapicerce, szczelinach mebli i podłóg czy za tapetami.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/Bed_bug%2C_Cimex_lectularius.jpg/1200px-Bed_bug%2C_Cimex_lectularius.jpg

 
    Pchły
Zewnętrzny pasożyt kręgowców zaliczany do rzędu owadów. Pchła odżywia się krwią zwierząt. Pchła nie zagnieżdża się na stałe na zwierzęciu czy człowieku. Na swojego żywiciela wskakuje wtedy gdy jest głodna i spędza "przy jedzeniu" około godziny dziennie. Głównie bytuje w legowiskach, wykładzinach, dywanach - generalnie tam, gdzie najczęściej przebywa zwierzę. 

    DLACZEGO PCHŁA JEST GROŹNA:
Pomijając oczywisty fakt odchodów, brudu i larw - ślina pcheł jest bardzo silnym alergenem dla zwierząt. Powoduje bardzo ostry świąd, który może się nawet do kilku tygodni.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/GZBk9kpTURBXy83OTFmYWE4NzliNWJiZDg3NWViZjc1MzNiZTM3MTk2OS5qcGeSlQMAzKvNFWDNDAaTBc0EsM0Chd4AAaEwAQ

    Wszy
Istnieje wiele gatunków wszy, jednak człowiekowi zagrażają jedynie trzy:
wszy głowowe, bytujące na owłosionej skórze głowy,
wszy łonowe, inaczej mendy (mendoweszki), pasożytujące w obrębie owłosienia łonowego, chociaż można je także spotkać we włoskach rosnących na udach, brzuchu, pod pachami, a nawet na brwiach i rzęsach,
wszy odzieżowe, które żyją i rozmnażają się w odzieży lub pościeli.

https://opieka.farm/wp-content/uploads/2021/01/wesz-1.jpg

     Mucha domowa
Mucha domowa występuje na całym świecie. Najczęściej spotykana jest we wszelkiego rodzaju zabudowaniach, w których przebywa człowiek.
Ile żyje mucha?
Dorosła postać muchy domowej żyje zaledwie 4 tygodnie w okresie ciepła. Późną jesienią i zimą okres ten się wydłuża.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/aLmktkqTURBXy82YjlmZjIyZjM0ZTQ1Mjg2NTFhZDViMTA5MGM2YTExOS5qcGVnkZMFzQMgzQMg


Schemat budowy anatomicznej owada
Ciało owada można podzielić na trzy odcinki: głowę, tułów i odwłok.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/Insect_anatomy_diagram.svg/500px-Insect_anatomy_diagram.svg.png

A – głowa, B – tułów, C – odwłok
1. czułek
2. ocelli dolne
3. ocelli górne (trzecie oko)
4. oko złożone (z fasetek)
5. zwój nadgardzielowy (mózg)
6. segment początkowy
7. arteria główna
8. układ kapilar oddechowych z tchawkami
9. segment środkowy
10. segment końcowy
11. skrzydło przednie
(lub pokrywa skrzydłowa)
12. skrzydło tylne
13. jelito
14. serce
15. jajnik

16. jelito tylne
17. odcinek odbytowy
18. pochwa
19. łańcuszek nerwowy
20. cewki Malpighiego
21. poduszka
22. pazurki
23. stopa
24. goleń
25. udo
26. krętarz
27. wole
28. zwój nerwowy tułowiowy
29. biodro
30. gruczoł ślinowy
31. zwój okołogardzielowy
32. aparat gębowy



    Unijny rynek spożywczy coraz bardziej otwiera się na owady. Jadali je już w starożytności Grecy i Rzymianie, jednak po upadku antycznych cywilizacji średniowieczne społeczeństwa odrzuciły ich spożycie. Jeszcze do początku XX wieku we Francji sporządzano zupę z chrabąszczy majowych.


Chrabąszcz wygrzewająco się 
na ścianie mojego domu.


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjMtnxZEycKMNSfhT2ELqJmRbiRJjbT_fId5-hatL402bxtGuazTbFP65_iureiSKL5V8Ku5J-0J2p0ufSN77uiJ8wf696SJPUunXVoBQquTch3wqg8sow4mzrt9EcwEYGATbZTqAzpl__w/s1600/DSC06192.JPG







Obecnie Komisja Europejska zatwierdza nowe gatunki insektów jako novel food.
   
     Na koniec dzisiejszego bloga zadam wam pytanie. Jak myślicie czy polscy konsumenci są gotowi na jedzenie owadów? Bo ja niekoniecznie a Wy?




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GMO – dobro czy zło?

Komunikacja kiedyś a dziś

Motyle i nie tylko