Jadalne rośliny dziko rosnące

    Witajcie ponownie! Dziś opowiem Wam trochę o jadalnych roślinach dziko rosnących.

    Dzikie rośliny jadalne są w dzisiejszych czasach często niedoceniane i niezauważane. Bogactwo flory polskich lasów i łąk podziwiane jest przede wszystkim pod względem niesamowitych walorów wizualnych.
Gdy idziesz na spacer do lasu lub parku, zastanawiasz się czasem, że otaczające Cię rośliny miały kiedyś inne funkcje? Że niektóre z nich były częścią diety naszych przodków?

    Czy jest to nasza przeszłość? A może przyszłość?
 
    Bez czarny
Czarny bez zaliczany jest nie tylko do roślin pokarmowych, ale także do roślin leczniczych. Czarny bez przyrządzany był na wiele sposobów. Robiono z niego konfitury, wina, a także zupę, która nazywa się fafuła. Na południu Polski przygotowywano nawet ciasto naleśnikowe z dodatkiem kwiatów bzu. W innych krajach europejskich sporządzano musujący napój z jego kwiatów, który ponoć do tej pory można kupić w sklepach. A ja przyrządzam z niego pyszny sok, który jest świetny na przeziębienie. A oto przepis:

Składniki:
1kg owoców bzu (bez łodyżek)
2 szklanki wody
550g cukru
Sposób przygotowania:
Owoce umyć, obrać z łodyżek (najwygodniej za pomocą widelca). Ewentualne zielone, niedojrzałe kulki należny wyrzucić. Owoce zalać woda i gotować na średnim ogniu przez około 5 minut od zagotowania tak aby owce popekały. Przecedzić przez sito pozwalając płynowi spłynąć samoistnie (najlepiej zostawić na kilka godzin). Nie dociskać bo pektyny z pestek zrobią z syropu galaretkę. Sok zagotować ponownie z cukrem. Odszumować. Przelać gorące do wyparzonych butelek lub słoików. 
Taki sok to prawdziwy skarb, który powinien pojawić się w każdej domowej spiżarni. 

https://8.allegroimg.com/original/128199/4a0db57a4861bb51a362cd2bf698
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTMql1Qy2y8GLH9JcLpA6HpFXVW-Vemj-mG2m_VMytPzZ3RjIt4lo_xHSu0myhJ8L4P0d0&usqp=CAU


    Koniczyna 🍀
Jest powszechnie uprawiana na polach czy pastwiskach, jako źródło pożywienia dla koni 🐎 i krów 🐄. Jednak nie tylko zwierzęta mogą ją jeść ale także ludzie. Przynosi nie tylko szczęcie ale również jest bogata w cenne witaminy i minerały, takie jak: Witaminę C i K, żelazo, magnez czy kwas foliowy. Koniczyna była bardzo lubiana przez dzieci, które chętnie ją zbierały i wysysały jej słodki nektar.

https://rajogrodnika.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_5334/koniczyna-biala.png

    Krwawnik 🌼
Krwawnik zaliczany jest do roślin leczniczych. Głównymi jego właściwościami jest działanie rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Chętnie używany był jako przyprawa i jako dodatek do placków owsianych.

https://apteline-cdn-cms.azureedge.net/cdntypo3/Zio%C5%82a/Fotolia_116593884_Subscription_Monthly_M.jpg

    Mniszek lekarski 
Kolejnym dziko rosnącym gatunkiem jest mniszek lekarski, tzw. mlecz. Jego liście wciąż używane są np. we Francji do sałatek, surówek. W Polsce bardziej popularnym było gotowanie mniszka lekarskiego z mlekiem i ziemniakami. Natomiast z jego żółtych kwiatostanów przyrządzano syrop, używany jako miód na który podawałam Wam przepis w moim wcześniejszym poście.

https://allnutrition.pl/wp-content/uploads/2021/10/mniszek-lekarski.jpg
    Pokrzywa 🌿
Pewnie będąc dzieckiem, nie raz zostaliście przez nią poparzeni. Ale czy wiecie, że istnieje sposób na to, aby ta roślina nie parzyła? Wystarczy ją sparzyć gorącą wodą i wtedy przestaje parzyć, dzięki czemu swobodnie możesz je kroić i dodawać do sałatek, jajecznicy i innych potraw. Z odrobiną czosnku lub czosnkowej oliwy są naprawdę bardzo smaczne. Pokrzywę można wykorzystać też w postaci herbaty lub naparu w celach leczniczych lub kosmetycznych.

https://www.ziolowesyropy.pl/wp-content/uploads/2021/08/Projekt-bez-tytulu-2021-08-06T113000.736.png

 



https://dietetycy.org.pl/wp-content/uploads/2020/12/image-4-1024x1024.png.webp



    Czy czeka nas powrót do jedzenia naturalnie, dziko rosnącej roślinności? Jak myślicie?


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

GMO – dobro czy zło?

Komunikacja kiedyś a dziś

Motyle i nie tylko