Arcydzięgiel

    Witajcie! Zapraszam Was na kolejny już post w moim wykonaniu. Mam nadzieję, że ten dzisiejszy jak i poprzednie podobały się Wam i dowiedzieliście się dzięki moim wpisom czegoś co Was zaciekawiło.

    Na ostatnich zajęciach przed świętami  kontynuowany był temat roślin. Czy wiedzieliście, że szacunkowo roślin na świecie jest około 391 tysięcy gatunków. To strasznie dużo, nie zdawałam sobie sprawy, że to aż taka wielka liczba.

    Nawet się nie spodziewałam, że ta część przyrody tak mnie zainteresuje. Rośliny są nie tylko piękne ale i przydatne, natomiast niektóre z nich mogą być trujące.

    Przejdźmy już do tematu poniedziałkowego wykładu,  tym razem rozmawialiśmy o roślinach baldaszkowatych. Czy wiecie co to za rośliny? Pewnie nie? Przyznam się Wam, że ja też nie miałam o nich pojęcia. 

    Pan Profesor przedstawił nam roślinę, która nazywa się … Arcydzięgiel Litwor. Słyszeliście kiedyś o niej albo widzieliście ją kiedyś?

https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-ZF9B-DZzr-MLNZ_arcydziegiel-litwor-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-664x442-nocrop.jpg

    Arcydzięgiel litwor ma wiele nazw zwyczajowych i ludowych, m.in. angelika, dzięgiel lekarski, dzięgiel wielki, anielskie ziele, archangielski korzeń czy anielski korzeń, litwor, ziele Ducha Świętego. Nazwa rośliny wywodzi się podobno od archanioła Gabriela.

    Jego głównym obszarem występowania jest Azja i Europa, w Polsce arcydzięgiel można spotkać w górach, w dolinach rzek oraz czasami w pasach nadmorskich. W Polsce roślina ta objęta jest ścisłą ochroną. Jak ją rozpoznać? Przede wszystkim po wysokości, gdyż roślina ta osiąga nawet do 2,5 metra wysokości. Ma grubą łodygę bez liści i włosków, wyrastają z niej duże, pierzaste liście, a kwiaty są zebrane w kuliste baldachy. Stąd przynależność arcydzięgla litworu do roślin baldaszkowatych.

    Co ciekawe mnisi żuli kłącza i ziele arcydzięgla, wierząc że jest dobrym środkiem na długowieczność. A może faktycznie tak jest? Myślę, że wiele z nas a zwłaszcza kobiety były by tym odkryciem  zachwycone.

    Surowcem leczniczym anielskiego ziela są jego owoce, korzeń oraz kwiaty. Wykazuje on przede wszystkim działanie korzystne dla układu trawiennego. Likwiduje wzdęcia, stany skurczowe jelit i żołądka, reguluje wypróżnianie i pobudza apetyt. Dodatkowo zioło to działa na układ nerwowy, stosowany jest jako naturalny środek antydepresyjny i uspokajający. Podnosi nam odporność i działa moczopędnie. Ma on również wiele innych zastosowań.

    A jak pachnie arcydzięgiel? Pewnie się zastanawiacie? Już spieszę z odpowiedzią. Sianem,  tak arcydzięgiel pachnie sianem. Też byłam zdziwiona. A wszystko za sprawą furokumaryny, która występuje we wszystkich roślinach baldachowatych. Niestety przy większych ilościach może on być szkodliwy.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3b/Koehler1887-GardenAngelica.jpg/193px-Koehler1887-GardenAngelica.jpg

    Jedną z odmian tej rośliny jest dzięgiel leśny to gatunek dwuletniej rośliny lub byliny z rodziny baldaszkowatych o leczniczych właściwościach i jadalnych młodych liściach, pędach i nasionach. Z tego arcydzięgla wyizolowano ponad sto różnych związków chemicznych, wykorzystywanych w medycynie. Z Dzięga leśnego wyrabia się proszek przeciwko owadom. Gatunek występuje w Europie i Azji. U nas występuje na terenie całego kraju. Rośnie w zaroślach, na wilgotnych łąkach, w olszynach i lasach. Preferuje półcień i umiarkowane światło, glebę wilgotną o odczynie obojętnym. Kwitnie w okresie od końca czerwca do września. Osiąga wysokość 50-200 cm. Korzenie tej rośliny są wykorzystywane na nalewki i likiery.

 

https://orlaya.pl/28761-home_default/arcydziegiel-lesny-ebony-angelica-sylvestris.jpg

    Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was na tyle Arcydzięglem, że sami spróbujecie zgłębić wiedzę na jego temat i dowiedzieć się o nim dużo więcej.

    Do zobaczenia niebawem! Pozdrawiam cieplutko 😊

 

 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Metoda KOM i uczenie się poza murami szkoły.

Motyle i nie tylko

CzatGPT