Ziemia - nasza planeta i występujące na niej pory roku
Hej to znowu ja - Wasz Żółty Kanarek!
Ziemia jest trzecią planetą od Słońca i to właśnie o niej – naszej planecie rozmawialiśmy na drugim wykładzie z Edukacji Społeczno - Przyrodniczej. Poruszyliśmy temat o tym czy Ziemia na pewno jest kulą, a może jest płaska jak talerz? Zastanawialiśmy się jak udowodnić, że Ziemia faktycznie jest kulą. Wykonaliśmy eksperyment, który polegał na świeceniu latarką na talerz a następnie na piłkę. Cień był podobny, wręcz taki sam, natomiast gdy prowadzący obracał piłkę cień nie zmieniał się natomiast gdy przekręcił talerzyk o 180 stopni cień zmienił się i nie przypominał już koła a raczej cień patyka. Wynika z tego, że Ziemia musi być kulą, ponieważ się porusza i wykonuje obroty. Nie jest co prawda jednak idealna, ponieważ jest spłaszczona na biegunach ale jednak nią jest. Jeśli uznalibyśmy jednak, że Ziemia jest płaska to musielibyśmy obalić stwierdzenie wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, które jest pewnie doskonale wszystkim znane a mianowicie „Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię”.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/Nikolaus_Kopernikus.jpg/240px-Nikolaus_Kopernikus.jpg |
Eksperymenty jest to fajna sprawa, nie są one czasochłonne i skomplikowane w wykonaniu a na pewno pomogą dzieciom zrozumieć niektóre zjawiska a przy ty dobrze się bawić.
Następnym pytaniem zadanym na tym wykładzie przez Pana Profesora było ile mamy pór roku? Myślicie sobie przecież to banalne, ja też tak pomyślałam i moje koleżanki chyba również, więc wszyscy zgodnie odpowiedzieliśmy, że cztery. Ku naszemu zdumieniu Pan Profesor odpowiedział, że jesteśmy w błędzie bo pór roku jest sześć. Już wam je wymieniam: Przedwiośnie, Wiosna, Lato, Jesień, Przedzimie i Zima. Więc całe moje dotychczasowe życie byłam w błędzie, bo w szkole uczyli nas zawsze, że są cztery pory roku. Ja wszystkie z nich uwielbiam bo każda jest inna i piękna na swój sposób. Wiosna kiedy wszystko budzi się do życia, lato kiedy słońce ogrzewa nas ciepłymi promieniami i większość czasu możemy spędzać na świeżym powietrzu, jesień cudowna, mieniąca się różnobarwnymi kolorami spadających liści no i zima pokryta śniegiem i lodem i pozwalająca na beztroskie zabawy na śniegu. Jako przyszła nauczycielka będę starać się w miarę możliwości spędzać jak najwięcej czasu z dziećmi na dworze aby pokazać im piękno otaczającej nas przyrody.
No i nie zapominajmy o tych nieznanych albo mało znanych nam uzupełniających dwóch porach roku a mianowicie o przedwiośniu i przedzimie.
Przedwiośnie zaczyna się już w lutym lub marcu i trwa zwykle do początku kwietnia. Charakteryzuje się ono wieloma intensywnymi przemianami w przyrodzie. Następuje topnienie pokrywy śnieżnej i lodu. Przedzimie natomiast przypada na listopad i początek grudnia, charakteryzuje je duże zachmurzenie, częste opady i mgły no i jesienna szaruga. Przedzimie jest najbardziej zachmurzoną porą roku.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3c/Jahreszeiten_Jahresringe.jpg/220px-Jahreszeiten_Jahresringe.jpg |
To już wszystko co chciałam Wam przekazać w dzisiejszym poście. Do zobaczenia niebawem!
Komentarze
Prześlij komentarz