WIOSNA!

    Hej kochani, nareszcie wiosna! 🌸

    Jak wiecie kalendarzowa wiosna zaczęła się 21 marca i bardzo dobrze się składa ponieważ na ostatnim wykładzie rozmawialiśmy o owadach i roślinach wiosennych, dlatego dziś chciałabym Wam opowiedzieć o pierwszych oznakach wiosny. Pojawiają się one zazwyczaj ze wzrostem temperatury i pierwszymi ciepłymi promieniami słońca. Śnieg topnieje a na drzewach zaczynają pojawiać się pierwsze pąki.  Jedną z pierwszych zapowiedzi wiosny jest przebiśnieg – jak sama nazwa wskazuje przebija się on już przez śnieg ale o nim na pewno jeszcze szerzej porozmawiamy.

    Czy widzieliście kiedyś jak ważka składa jaja? Ja nie wiedziałam jak wygląda ten proces ale na początku zajęć Pan Profesor pokazał nam filmik na którym widać skaczącą ważkę nad wodą. Okazało się, że ważki składają swoje jaja właśnie w wodzie. Bardzo mnie to zaskoczyło.

https://witoldochal.files.wordpress.com/2019/06/2019-06-18-01.jpg?w=640

    Nie tylko powracające z ciepłych krajów ptaki zapowiadają wiosnę. Zwiastują ją także budzące się z zimowego snu owady. 

    Trochę o owadach: 

Pszczolinka napiaskowa

Jest to gatunek pszczoły, która pojawia się właśnie wczesną wiosną. Jej ciało jest z wierzchu pokryte gęstymi, rudymi woskami. Nogi, spód ciał i głowa są czarne. Gniazduje ona na terenach piaskowych co odróżnia ją od innych znanych nam pszczół, które mieszkają w ulach.  

https://www.medianauka.pl/biologia/grafika/owady/pszczolinka-napiaskowa.jpg
Cytrynek latolistek

Jest bardzo pospolitym motylem, jedyny w Europie zimujący w opadłych liściach. Jego nazwa nie jest związana wyłącznie z ubarwieniem skrzydeł ale również delikatnym zapachem cytryny, który wydziela.

https://swiatmakrodotcom.files.wordpress.com/2012/03/p1470762-1.jpg

Oleica fioletowa

Jest to gatunek chrząszcza występujący od kwietnia do czerwca, preferują obszary trawiaste, skraje suchszych lasów i zarośli. Posiada w sobie substancję trującą kantarydynę, dlatego nie boi się ona drapieżników. Larwy oleicy pasożytują na dziko żyjących pszczołach między innymi pszczolinkach. Wylęgające się larwy gromadzą się na kwiatach i przyczepiają się do odwiedzających te kwiaty pszczół.

https://zasoby.ekologia.pl/animal/a/1217/800px-Melo%C3%AB_viloaceus3.jpg
    Trochę o roślinach:

Przebiśniegi

Są one jednymi z pierwszych roślin zapowiadających zbliżającą się wiosnę. Pojawiają się po zimie gdy jest jeszcze zimno a na ziemi leży jeszcze śnieg.

https://gardeneo.pl/wp-content/uploads/2022/07/przebisniegi.jpg

Zawilce

Kwitną wtedy, gdy jest bardzo widno na dnie lasu, a więc wiosną, kiedy liście drzew nie zasłaniają promieni słonecznych.

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_cover/fj/21764802-zawilec-gajowy-porasta-w-lasach-duze-obszary-w-ogrodzie.jpeg

    Pomysły, które można wykorzystać w pracy w przedszkolu i szkole:

Obserwacja pszczolinki w jej naturalnym środowisku, nie musimy się obawiać, że ukąsi nas albo któreś z dzieci, ponieważ ma bardzo łagodne usposobienie, do tego stopnia, że bez obaw możemy sobie pozwolić na obserwację z bardzo bliska a nawet aby na nas usiadła.

    Można na przykład wspólnie z dziećmi wykonać hotel dla owadów.

https://www.pspo.com.pl/graf/54d73f4f2aaa980883fbd7eca6c25ba43997c730.JPG

Chciałabym jeszcze dodać, że na zajęciach dostaliśmy mini książeczki, w których możemy zbierać pieczątki z różnymi owadami. Myślę, że jest to fajna opcja dla dzieci przedszkolnych czy szkolnych, ponieważ dzieci będą z niecierpliwością czekały na następne zajęcia i odkrywanie świata razem.



 W kolejnym moim wpisie zapraszam na wywiad z wyjątkowym wiosennym gościem. Do zobaczenia już niebawem. Papa 😘

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Metoda KOM i uczenie się poza murami szkoły.

Motyle i nie tylko

CzatGPT