Smoki

    Witam Was wszystkich bardzo serdecznie!

    W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami zdobytą na poniedziałkowych zajęciach z Edukacji Społeczno – Przyrodniczej wiedzą na temat smoków, o których to między innymi na tym wykładzie rozmawialiśmy.

    Często w bajkach czy też baśniach dla dzieci ale również w legendach pojawiają się smoki. Są to mistyczne stworzenia, które obecnie znamy nie tylko z mitów i legend, ale również z różnego rodzaju seriali i filmów. Nikt z nas tak naprawdę nigdy nie widział smoka na żywo. Czy istniały naprawdę? Jak wyglądały? Gdzie mieszkały? Czym się żywiły? Czy potrafiły latać? Na te wszystkie pytania i wiele innych postaram się Wam dzisiaj odpowiedzieć.

https://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2015/06/Smok_5.jpg

    Jakim stworzeniem jest smok? Ssakiem, płazem, gadem? Na zajęciach z Panem Profesorem po wspólnej analizie doszliśmy do wniosku, że smoki to gady. Mają one suchą skórę, z łuskami, tarczkami, mają długi ogon i są jajorodne. Z wyglądu przypominają ogromne jaszczurki ale w przeciwieństwie do nich posiadają skrzydła. Niestety tutaj muszę Was rozczarować, ponieważ smoki prawdopodobnie nie latały. Należą one do kręgowców a jak dobrze wiemy jedynymi latającymi kręgowcami są ptaki. Swoje skrzydła używały one do odstraszania innych, machając nimi wydawały się większe i groźniejsze.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS09IYfZ7iqtNDGl_fmvTyONRAeAA1D2dzmAQ&usqp=CAU

    A myśleliście może kiedyś nad tym czy smoki faktycznie ziały ogniem? Przecież w dzisiejszych czasach nie znamy żadnych zwierząt ziejących ogniem, więc jak to możliwe, że smoki to robiły? No i tutaj znowu Was zaskoczę to właśnie na wykładzie dowiedziałam się, że jest to możliwe. Żołądek smoków wytwarzał gaz, który w połączeniu z kamieniami, które jadł smok mogły tworzyć ogień.

    Gdzie mieszkały smoki? Często zamieszkiwały dziuple wielkich drzew i ciemne jaskinie.

    Dowiedziałam się również na tych zajęciach, że smoki były zmiennocieplne i prawdopodobnie roślinożerne, co w sumie bardzo mnie zaskoczyło, ponieważ byłam pewna, że jak to głoszą bajki i legendy smoki były mięsożerne i żywiły się pięknymi księżniczkami.

https://inverso.pl/img/uploads/Blog/blog_smoki.jpg

    Jako przyszły pedagog myślę, że temat smoków ma wiele różnorodnych zastosowań w pracy z dziećmi. Można wzbudzić ich kreatywność poprzez prace plastyczne, rozwijanie sprawności manualnych i ruchowych przez różnego rodzaju zabawy, m. in. naśladowanie odgłosów smoków, rysowanie ich czy też rozmowa o nich aby pobudzić ich wyobraźnie. Na pewno sprawi to wszystkim dzieciom dużo dobrej zabawy.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQONrSFfOvFJMbIE0ICiMOqabbF_NDhvdkWDA&usqp=CAU

    Przyznajcie sami, że temat smoków jest bardzo obszerny i moglibyśmy o nich jeszcze długo dyskutować, ale na dzisiaj już kończę. Pozdrawiam Was i do następnego.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Metoda KOM i uczenie się poza murami szkoły.

Motyle i nie tylko

CzatGPT